Dobre bakterie - Robynne Chutkan
Mikrobiomy to Twoi sojusznicy w walce o zdrowie. Są to bakterie zasiedlające ludzki organizm i wspierające jego funkcjonowanie. Robynne Chutkan opierając się na wynikach badań naukowych i obserwacjach swoich pacjentów, uważa, że wzrost zapadalności na powszechne choroby (astma, cukrzyca, nowotwory, otyłość) jest związany ze zmasowanym atakiem na nasz mikrobiom, będącym konsekwencją nadto sterylnego trybu życia. Życie w nadmiernej „czystości” i zdrowa dieta pozbawiają nas wsparcia ze strony „dobrych” bakterii jelitowych, które odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia, a naraża na rozwój drobnoustrojów chorobotwórczych.
Program Żyj brudniej, jedz czyściej
Autorka książki „Dobre bakterie” proponuje swój program „Żyj brudniej, jedz czyściej”. Dowiesz się z niej jakie produkty jeść, jak pielęgnować swoje ciało i dbać o dom bez pozbywania się mikrobów, jakie zadawać pytania lekarzowi. Czytelnik znajdzie w niej m.in. praktyczne zalecenia dietetyczne, przestrogi przed szkodliwą obsesją na punkcie czystości oraz wskazania, jak chronić się przed nadmiarem antybiotyków, lecząc się z drobniejszych infekcji bez uciekania się do tych środków.
Fragment książki
Czynniki zakłócające mikrobiom są wszędzie wokół nas – w po- żywieniu, które jemy, wodzie, którą pijemy, produktach, których używamy, lekach, które przyjmujemy. Kliniczne przejawy zaburzeń mikrobiomu są różnorodne i ujawniają się u ludzi w każdym wieku. Niewykluczone, że w swojej rodzinie masz kogoś z astmą, alergią, egzemą, zapaleniem tarczycy, cukrzycą, zapaleniem stawów czy dowolnym innym z wielu schorzeń, które, jak się obecnie okazuje, mają wspólną praprzyczynę. Uszkodzenie mikrobiomu nie jest jedynym powodem, z którego dolegliwości te powstają, jednak często ma znaczny udział w interakcji z czynnikami genetycznymi i środowiskowymi wywołującymi atak choroby. Dlatego tak ważne jest obecnie zrozumienie złożonej i kluczowej roli, jaką bakterie odgrywają dla naszego zdrowia, tak byś w razie jego zagrożenia był w stanie połączyć kropki i zacząć się leczyć. Rozwiązania, które znajdziesz w tej książce, opierają się na próbach klinicznych przeprowadzonych w gronie naszych pacjentek ośrodka Digestive Center for Women, wynikach innych badań naukowych, artykułach specjalistycznych, próbach i błędach, danych anegdotycznych, świadectwach pacjentów o tym, co poskutkowało w ich przypadku, oraz na szczegółowych spostrzeżeniach zebranych przeze mnie przez niemal dwie dekady opieki nad ludźmi cierpiącymi na różne zaburzenia bakteryjne - od poważnych schorzeń autoimmunologicznych, takich jak choroba Leśniowskiego-Crohna czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego, po skargi na gazy i wzdęcia. Czerpię również z moich własnych perypetii terapeutycznych, spowodowanych przez kłopoty zdrowotne.