Joga. Jak zmienić postrzeganie swojego ciała i życia - Książka
W książce „Joga. Jak zmienić postrzeganie swojego ciała i życia” 25 osób omawia związek jogi ze swoim ciałem. Wśród nich eksperci w zakresie modelowania sylwetki i medytacji. Poprzez ich inspirujące historie osobiste, Ty również odkryjesz, że joga wpływa nie tylko na zdrowie fizyczne, ale również na stosunek do siebie samego.
O autorkach
Melanie Klein jest pisarką, mówcą oraz wykładowcą socjologii i studiów kobiecych. Jako orędowniczka wizerunku ciała oraz edukacji medialnej, jest także współzałożycielką Yoga and Body Image Coalition, założycielką i współkoordynatorką sekcji Women, Action & the Media działającej w Los Angeles oraz zasiada w organie doradczym dla organizacji Brave Girls Alliance. Anna Guest-Jelley jest założycielką CurvyYoga.com – portalu szkoleniowego i inspiracyjnego dla joginek o obfitych kształtach – o którym pisano, między innymi, w The Washington Post, Yoga Journal, US News & World Report oraz Yoga International.
Fragment książki
Wizerunek ciała odnosi się do idealnego obrazu ciała danej osoby, obrazu, który jest intelektualny i subiektywny. Ten psychologiczny wizerunek własnego ciała kształtowany jest na podstawie trwających całe życie obserwacji, doświadczeń i reakcji innych ludzi, jak członkowie rodziny, rówieśnicy i media. Rasa i pochodzenie etniczne, orientacja seksualna, płeć, tożsamość płciowa, rozmiar, wiek, klasa i zdolności fizyczne odgrywają znaczącą rolę w formowaniu wizerunku swojego ciała. Zbyt często również odbicie, które widzimy w lustrze, stanowi rażąco zniekształcony obraz naszej osoby, na który wpływają nasze doświadczenia, interpretacje i oczekiwania.
W efekcie, znaczna część naszego niezadowolenia z ciała (oraz rozczarowania nim) i obniżone poczucie własnej wartości jest wynikiem obrazu, który jest zakorzeniony nie w rzeczywistości, a w iluzji. Osoby ćwiczące jogę i te prześladowane przez zniekształcony wizerunek własnego ciała nie są z jednej formy. Dlatego chciałyśmy trafić do czytelników z różnych środowisk i zarzuciłyśmy szeroką sieć, umożliwiającą czytelnikom czerpanie inspiracji z opisu przynajmniej jednego autora spośród tych, którzy podzielili się swoją podróżą związaną z wizerunkiem ciała i napisali, w jaki sposób praktyka jogi ułatwiła tę transformację. Czujemy, że joga i jej potencjał uzdrawiania są dla wszystkich. Nikt nie powinien mieć uniemożliwionego dostępu do ćwiczeń. Wierzymy w moc praktyki jogi i jej zdolność do przemieniania życia oraz społeczności na lepsze.