Księga zdrowia mózgu - David Perlmutter, Carol Colman
Jeśli stałeś się zapominalski, roztargniony lub masz problemy ze skupieniem się przez dłuższą chwilę, oznacz to, że twój mózg ma problemy. Można im jednak zapobiec. Najlepsze metody poprawy pamięci, ostrości umysłu i zapobiegania starzeniu się mózgu znajdziesz w książce pt. „Księga zdrowia mózgu”.
O autorach
Dr David Perlmutter, członek Amerykańskiego Kolegium ds. Żywienia, jest specjalistą neurologiem i liderem w dziedzinie medycyny komplementarnej. Publikował artykuły naukowe na łamach Journal of the American Medical Association oraz Journal of Neurosurgery. We współpracy z Carol Colman, która podobnie jak on, zalicza się do elitarnego grona bestsellerowych autorów New York Timesa, stworzył publikację, która pozwala całościowo zadbać o ludzki mózg.
Spis treści książki
„Księga zdrowia mózgu” jest podzielona na trzy części. Część I, zatytułowana Czy twój mózg jest zagrożony?, ujawnia ukryte czynniki ryzyka, przynoszące obecnie szkodę twojej kondycji umysłowej i podwyższające podatność na poważne problemy z pamięcią oraz zapadalność na choroby neurologiczne. Część II, o tytule Narzędzia służące budowaniu zdrowszego mózgu, zawiera program służący ożywieniu komórek mózgu, poradnik zdrowego trybu życia oraz plan żywieniowy. Część III, pod tytułem Specyficzne choroby mózgu. Jak sobie z nimi radzić?, przeznaczona jest dla tych osób, u których już zdiagnozowano choroby neurologiczne, i przedstawia propozycje terapii, które pomogły wielu pacjentom.
Fragment książki - Wstęp
Masz problemy z koncentracją w pracy, zapamiętywaniem imion, terminów spotkań i miejsc, w których zostawiłeś klucze albo okulary? Łatwo się rozpraszasz i masz obniżoną zdolność skupiania się na wykonywaniu zadania? Przysypiasz na długich spotkaniach? Czujesz, że nie jesteś już tak bystry umysłowo, jak kiedyś? Zdarza ci się być w złym humorze częściej niż kiedyś? Martwisz się, że „wypadasz z obiegu” i następny awans zgarnie ci sprzed nosa jakiś dzieciak prosto po szkółce? Martwisz się, że „skoro jesteś taki teraz, to co będzie za dziesięć lat”? Męczą cię żarty na temat „wpadek seniorów”? Czy w chwilach desperacji zadajesz sobie pytanie: „Czy ja tracę mózg”? Zgodnie z konwencjonalnym podejściem zapominanie, zmienność nastrojów, a nawet bycie nieco otępiałym to „normalne” symptomy procesu starzenia się, występujące u wszystkich, więc nie ma się czym martwić. Co więcej, możesz być przekonany, że skoro twój mózg już zmienia się w papkę, nie możesz nic z tym zrobić, chyba że usiąść i z zażenowaniem i przerażeniem obserwować, jak z każdym kolejnym dniem stajesz się coraz bardziej umysłowo spowolniony i otępiały.