Życie i nauka Mistrzów Dalekiego Wschodu t. 4-6 - Baird T. Spalding
„Życie i nauka mistrzów Dalekiego Wschodu” to wielokrotnie wznawiana książka o filozoficznym przesłaniu, zawierająca prastarą wiedzę dalekowschodnich mistrzów. Książkę wydało Head Republic.
Baird Thomas Spalding
Był naukowcem, inżynierem oraz podróżnikiem-odkrywca. W roku 1894 wyruszył na wyprawę do krain Dalekiego Wschodu – Chin, Indii i Tybetu, w czasie której spotkał tamtejszych mistrzów. Została mu udostępniona starożytna mądrość.
Tom IV
Stanowi praktyczny przewodnik po naukach Mistrzów Dalekiego Wschodu. Spalding zbiera w jednym miejscu wiedzę otrzymaną od Mistrzów, daje wiele przykładów na jej działanie. Dzięki opisom możliwe będzie praktykowanie starożytnej wiedzy.
Tom V
Zawiera wykłady Spaldinga, które wygłaszał pod koniec swojego życia. Dzięki nim współczesnemu człowiekowi łatwiej jest praktykować mądrość dalekowschodnią współczesnemu człowiekowi wciągniętemu w wir cywilizacji.
Tom VI
Składa się z wykładów oraz odpowiedzi na pytania czytelników. Swoimi odpowiedziami Spalding rozwiewał wszelkie wątpliwości dotyczące nauk Mistrzów. Tom uzupełniają opisy niecodziennych zjawisk, których doświadczył autor, przebywając z Mistrzami.
Tom VI
9. Intelekt świata zachodnie obejmuje szeroki zakres, lecz nie dochodzi w swych hipotezach czy teoriach do żadnego wniosku. Ludzie na zachodzie doszli do tego punktu, że wiedza o istnieniu wielu czynników określających fakty, lecz określając je, nigdy nie Ida wprost Zasady jednej. Zaś filozofowie Wschodu opierali zawsze swe przesłanki na Jednym Fakcie Naturalnym. I tu oto macie podstawy teorii kwantów – Jedyny Fakt Uniwersalny, z którego emanują wszystkie inne formy, działający jako siła ożywiająca stworzone formy – uniwersalne (powszechne) rozdzielanie energii.
10. Różnica między hinduskim pojęciem a monizmem zachodnim polega na tym, że ten ostatni wyeliminował wszystko, prócz „ślepej” i „przypadkowo” działającej siły przyrody czy chaosu stworzenia. Hindusi zawsze uważali Siłę za czynną, inteligentną i wiedzącą co czyni moc, przepełnioną energią – Siłę, która dokonała rozumnego stworzenia, dążącego do rozumnego celu – i wiedzieli, że ktokolwiek będzie pracował z inteligencja w tej Sile, może przez nią dokonać wszystkich rzeczy.
11. Zagadką całej tej sprawy jest przeto właściwa WIEDZA. To, co nazwaliśmy wiedzą; zniknęło: prawdziwa wiedza poza zmysłami. Prawdziwa podstawa wiedzy, to poznanie siły poruszającej i pobudzającej, i celi, ku któremu ona dąży, gdyż to poczucie pobudzające, czyli wewnętrzne poczucie dążenia motywującej Siły Wszechświata przywiodło wszystkie rzeczy do istnienia na początku i doprowadzi je do bytu przez tę jednostkę, która czuje i pracuje w harmonii z jego celem.